Pojawiły się dość dawno, ale prawdziwą furorę na polskim rynku robią od około dziesięciu lat. Massively multiplayer online game coraz mocniej szturmują świat wirtualnej rozgrywki. Czym są gry MMO? Jakie są ich zalety? Dlaczego coraz częściej gracze interesują się właśnie taką formą gier wideo, porzucając standardowy tryb rozgrywki?
Specyfika MMO
Najbardziej charakterystyczną cechą gier MMO, która jednocześnie wyróżnia je spośród innych, jest prowadzenie rozgrywki w internecie przy pomocy przeglądarki internetowej. W zabawie, w tym samym czasie mogą brać udział tysiące graczy, w dodatku z całego świata. Gry MMO nie znają ograniczeń ilościowych, ani lokacyjnych. Wydaje się, że to właśnie ten czynnik decyduje o tak szybkim wzroście zainteresowania i popularności tego rodzaju grami wideo.
MMORPG
Analizując rynek gier MMO, bez trudu można zauważyć, że zdecydowany prym wioda tzw. gry MMORPG. Opierają się one na tradycyjnym schemacie gier rpg, czyli bazują na rozgrywce, która stawia na rozwój postaci wraz ze zdobywaniem doświadczenia. Udoskonalanie bohatera odbywa się oczywiście na kilku płaszczyznach. Dotyczy to zarówno poprawiania statystyk osobistych, mówiących o umiejętnościach, jak również poprawianiu parametrów pancerzy, broni i innych akcesoriów, które wykorzystywane są w trakcie rozgrywki. Większość gier MMORPG rozgrywa się w świecie fantasy, pełnym smoków, magii, eliksirów, elfów, itp.
Nie tylko fantasy
Jednak MMO to nie tylko gry osadzone w świecie magii. W ostatnich latach największą popularność zdobywają tytuły, które osadzają rozgrywkę we współczesnym świecie. Olbrzymią popularnością cieszą się gry, których akcja toczy się podczas drugiej wojny światowej. Prym wiodą tutaj walki toczone przy mocy pilotowania czołgu lub nawigowania okrętem marynarki wojennej. MMO nie musi zatem toczyć się w świecie fantasy, choć korzenie tego rodzaju gier tkwią właśnie w takim klimacie. Za jeden z pierwszych, rozbudowanych (nie początkujących projektów) tytułów będących protoplastą MMO, uważa się multiplayerowy tryb gry Diablo II.